Kryefaqja | Forumi | Posta E-mail | Video |
AOL Portal
 
  Lajme  
Lajme->Aktualitet->Rezultatet e censusit sipas qarqeve

SONDAZHE

A po qeverise e majta me mire se e djathta ne shqiperi?

  • Po
  • Jo
  • Ndoshta
  • Nuk e di
Ajax LoaderTrego Rezultatet


Rezultatet e censusit sipas qarqeve
Publikuar me: Hėnė, 20 Maj 2013 20:24
zoom

Pas rezultateve të përgjithshme, INSTAT bëri publike të dhënat e Censusit të popullsisë dhe banesave në nivel qarku, të ndara sipas bashkive dhe komunave. 

Sa i përket numrit të popullsisë, që krahasuar me vitin 2001 ka pësuar një rritje me 8 për qind, Tirana mbetet qarku më i madh, ku është përqendruar 27% e popullsisë. Pas Tiranës vijnë Fieri dhe Elbasani me 11% respektivisht, ndërsa dy qarqet me popullsinë më të vogël janë Kukësi dhe Gjirokastra, ku është përqendruar 3% e popullsisë së vendit. 

Sipas rezultateve të dhjetorit, pyetjes që ngjalli polemika, asaj mbi përkatësinë etnike, 82.58 % i janë përgjigjur se janë shqiptarë ndërsa 0.87 % se janë grekë. Kurse asaj mbi fenë 56.70 % i janë përgjigjur se janë myslimanë, 10. 03 % katolikë dhe 6.75 % ortodoksë. 

Në të dyja rastet kanë refuzuar të përgjigjen 14 % e të anketuarve. Por të dhënat sipas qarqeve tregojnë se pjesa më e madhe e pakicave etnike greke është e përqendruar në Gjirokastër dhe Vlorë, me rreth 7 për qind. Ndërsa e asaj maqedonase në Korcë, me rreth 2 për qind. Dy qytetet që janë përgjigjur në përqindjen më të lartë se janë shqiptarë, janë Shkodra dhe Dibra me rreth 91 për qind. 

Kurse sa i përket fesë, pjesa më e madhe e ortodoksëve është përqendruar në Gjirokastër e Korcë, me 16 dhe 17 për qind dhe Vlorë me 14 për qind. Ajo katolike është e përqendruar në Lezhë e Shkodër me 72 dhe 47 për qind, ndërsa myslimane në Kukës me rreth 84 për qind dhe Berat e Dibër me 82 për qind. 

Këto të dhëna janë kundërshtuar nga përfaqësues të kishës ortodokse, sipas të cilëve numri i të krishterëve ortodoks është shumë herë më i madh se ai i publikuar në census. 

Edhe tek këto të dhëna mungojnë rezultatet mbi numrin e të papunëve në vend, një tjetër pikë e shumëdebatuar e censusit të parë të realizuar pas atij të 10 viteve më parë por që pritet të publikohet në fund të këtij viti.   Tė tjera lajme

Sherr te ēadra e PD-sė, goditet me grushte Kreshnik Spahiu
25 Shk 2017
Llalla dhėmbė pėr dhėmbė me Bibėn e KQZ: Ja ku i ke provat, hiqi mandatin Prengės
25 Shk 2017
Bomba e OSBE: Qarkullojnė 2 miliard euro para tė pista. Mund tė pėrdoren pėr tė blerė deputetė
23 Shk 2017
Situata politike, Meta e Duka tre orė drekė
21 Shk 2017
Lezhė, sulmohet ish deputeti i PS. Basha: E rrahu Arben Ndoka
20 Shk 2017
Imazhe nga Artikulli


Burimi: top-channel.tv | Editor: Redaksia Online | Lexuar 539 here |
Tags:
Ndjesia juaj mbi kėtė artikull!
INDINJUAR
0%
TRISHTUAR
0%
NORMALE
0%
SHQETESUAR
0%
KENAQUR
0%

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO
Emri i kryeqytetit te Kosoves?. Pergjigju:=Pergjigja eshte: prishtina
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!
 

Albania Online Portal
© Albania Online Online - AOL 2011
Some rights reserved :)
CFARĖ dhe KUSH JEMI? NA NDIQNI SHĖRBIME
Kush ėshtė Albania Online? Facebook Forumi
Privatėsia Veriu portal Posta mail
Tė drejtat Bėj Albania Online faqe fillestare Video
Kontakto Shto Albania Online favorite Lajme