Kryefaqja | Forumi | Posta E-mail | Video |
AOL Portal
 
  Sport  

Gr./Faza I

Finlande [1]
Kosove [1]

Gr./Faza I

Kroaci [1]
Turqi [1]
06 Tet 2016
ORA: 20:45

Gr./Faza G

Maqedoni
Izrael
06 Tet 2016
ORA: 20:45

Gr./Faza I

Islande
Finlande
>> Kreu Sport->Lajme nga Sporti->Norvegji-Shqiperi, De biazi kėrkon suksesin nė -10 gradė

Norvegji-Shqiperi, De biazi kėrkon suksesin nė -10 gradė


Norvegji-Shqipëri luhet sonte në orën 19:00. Dje në Oslo temperatura shënonte -10 gradë Celsius e cila bëri që lojtarët e kombëtares sonë të kërkonin kohë për tu ambjentuar me klimën. Pritet që edhe sot gjatë zhvillimit të ndeshjes temperaturat të jenë edhe më të ulëta.

Një tjetër disfavor i lojtarëve tanë është dhe fusha. Ndeshja do të luhet në stadiumin “Ulleval” i cili ka një kapacitet prej 25 mijë vendesh. Në stërvitjen e djeshme lojtarët vunë re se fusha nuk ishte në parametrat e duhura. Ata u ankuan se terreni ishte shumë i fortë dhe mund të ndikojë në dëmtime.

Favorite për fitoren e ndeshjes është Norvegjia. Të paktën kështu e shikojnë kompanitë e basteve të cilët kanë vendosur një koeficent të ulët për skuadrën vendase,vetëm 1.36. Për një barazim të dy skuadrave koeficenti është goxha i lartë 4.75, ndërsa fitorja e Shqipërisë duket e pamundur saqë koeficenti ka arritur deri në 8.

3 mijë tifozë kuqezinj do mbushin sot në mbrëmje stadiumin “Ulleval”, ku sipas mediave norvegjeze interesimi nga shqipëtarët është i madh mbi të gjitha sepse në Norvegji ndodhen 15 mijë emigrantë shqipëtar kryesisht nga Kosova.

Gjyqëtari kryesor i ndeshjes Norvegji-Shqipëri do të jetë hollandezi Kevin Blom. Arbitri holandez u përfol për faktin se qëndroi në të njëjtin hotel ku ishte grumbulluar një ditë para ndeshjes Kombëtarja boshnjake.

De Biazi në kundërsulm: Nuk më kënaq barazimi
Trajneri i Kombëtares shqiptare, Xhani de Biazi, nuk kënaqet as me barazimin në Norvegji. Nga Oslo, në daljen e tij të fundit për shtyp para ndeshjes, tekniku italian pranon se skuadra e tij nuk ka shumë diferenca me kundërshtarin.
De Biazi i është përgjigjur edhe deklaratës së trajnerit të Norvegjisë, Egil Olsen, i cili ka thënë se shqiptarët janë lojtarë simulues.

Mister, temperatura tepër të ulëta në Oslo. A do të ndikojë kjo negativisht për Shqipërinë?
Jo, nuk mendoj se është një element që mund të vulosë fatin e takimit. Do duhen disa minuta që të nxehemi në fushë dhe gjithçka më pas kalon.
Si është forma e lojtarëve kryesorë të Kombëtares?
Shumë e mirë. Jam i kënaqur në këtë aspekt.
Migjen Basha është zyrtarisht lojtar i Kombëtares. Do të luajë Shqipëria me një organizator apo mund të ketë një bashkëpunim mes tij dhe Mehës, duke ndryshuar edhe skemën?
Ende nuk e kam vendosur formacionin. Do vë zilen në 3:00 të mëngjesit, do zgjohem dhe do vendos (qesh).
Kujt i trembeni te Norvegjia?
Asnjë lojtari në veçanti, pasi ata janë një ekip tepër kompakt. Kanë një miksim mes lojtarëve me eksperiencë dhe talenteve.
Cili është synimi i Shqipërisë në këtë ndeshje? Jeni i kënaqur edhe me një barazim?
Nuk kënaqem me një pikë. Nëse do hyja për barazim në fushë, më mirë të mos vija deri këtu.
Cila është skuadra më e fortë e grupit sipas jush?
Zvicra. Mendoj se është një skuadër që bën diferencën.
Po të tjerat?
Ka një ekuilibër. Për ne, kjo ndeshje është vendimtare për kualifikueset. Nëse marrim rezultat pozitiv, mund t’ia dalim.
Trajneri i Norvegjisë ka deklaruar se Shqipëria është një ekip me lojtarë që simulojnë shumë. Ju jeni dakord me këtë?
Olsen është një trajner me shumë eksperiencë dhe e di qëllimin e asaj që thotë.
Pra, ju pranoni se lojtarët tuaj simulojnë ndonjëherë?
Sigurisht që jo. Nuk e kuptuat kontekstin e asaj që thashë. Gjithsesi, do e tregojë fusha e lojës se sa vlen Shqipëria ime.
Gjithashtu Olsen ka deklaruar se ka studiuar ndeshjen e Shqipërisë me Kamerunin dhe ju keni probleme me goditjet standarde. Si e gjykoni?
Hëm… me Kamerunin… Nuk e di, të shohim në fushë!

Olsen: Shqiptarët janë simulues, por
Egil Olsen i ka konsideruar lojtarët shqiptarë si simulues. Sipas tij, në ndeshjet që e ka ndjekur ekipin e drejtuar nga De Biazi, kuqezinjtë kanë vonuar shpeshherë lojën, sidomos kur janë në transfertë ose në avantazh të ndonjë goli.

“Bëhen të shëmtuar ndonjëherë sapo marrin ndonjë ndërhyrje. Pastaj kur i pengon dy apo tri herë simulojnë aq shumë sa të duket sikur u ke thyer këmbën.

I provokuar nga pyetja e gazetarëve vendas se sa e njeh relievin e vendit tonë, trajneri i Norvegjisë, Egil Olsen, ka gjetur kohën të ironizojë, se “Shqipëria ka një nga 4 malet më të larta në botë, Korabin, që vjen pas Eversetit, etj.”.

Gjithsesi, në një farë mënyre, tekniku i rivalëve tregon se ka njohuri jo të pakta rreth Shqipërisë. Pasi la të kuptohet se kishe ende disa dyshime për formacionin titullar, ai zbuloi strategjinë për të marrë sot tri pikët ndaj Shqipërisë.

“Ne do të mbështetemi te qarkullimi i topit dhe te shpejtësia, u shpreh Olsen. Zakonisht ne e humbasim shumë shpejt topin, gjë që nuk duhet ta bëjmë në këtë ndeshje, por duhet të ushtrojmë presion ndaj kundërshtarit, pasi do të jetë e rëndësishme të mos i lëmë të dalin në lojën e tyre.

Dua ritëm dhe lojë me kah nga sulmi. Unë mendoj se ne jemi më të fortë se ata. Normalisht ne do ta mundim Shqipërinë në shtëpi, nuk kam dyshim. Ata më kanë impresionuar me lojën e tyre, por çdo rezultat tjetër do të jetë një zhgënjim i madh. Edhe një barazim do të ishte një zhgënjim”.

FORMACIONET

Shqiperia
Berisha, Hallku, Cana, Mavraj, Agolli, Lila, Basha, Bulku, Roshi, Salihi, Çani. Tr: De Biasi

Norvegjia
A.Jarstein – Hedenstad, Hangeland, Forren, Riise – Søderlund, Henriksen, Nordtveit, Jenssen, Elyounoussi – Abdellaoue. Tr. Olsen
Tags:
Lexuar 2762 here / Marre nga aol.al
Ndjesia juaj mbi kėtė artikull!
INDINJUAR
0%
TRISHTUAR
0%
NORMALE
0%
SHQETESUAR
0%
KENAQUR
0%

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO
Si quhet deti ne jug te shqiperise?(vetem emri). Pergjigju:=Pergjigja eshte: jon
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Lajme te tjera nga Sporti
Zidan bėn 'paqe' me Ronaldon : Ēdo gjė nė rregull me CR7
Ditėt e fundit nė media ėshtė folur shumė pėr njė grindje mes Cristiano Ronaldos dhe trajnerit Zinedine Zidane pasi ky i fundit e zėvendėsoi portugezin nė minutėn e 72 tė sfidės sė fundjavės mes Re...

Skandali, trajneri i Anglisė kapet duke kėrkuar rryshfet
Nė korrik u emėrua trajner i Anglisė, pozicion qė u shoqėrua me njė pagė vjetore prej 5 milionė eurosh, qė mesa duket nuk ėshtė e mjaftueshme pėr Samuel Allardyce.Big Sam, siē njihet ndryshe nė Bri...

Bayerni, pas Anēelotit vjen Klopp
Nė Gjermani gjithēka ėshtė e programuar. Planifikime pėr njė periudhė tė gjatė, pėr tė evituar qė tė gjendesh i papėrgatitur. Kėshtu, sipas njė raporti qė bėn Daily Star, nė Bavari problemi ėshtė q...

Disfata nė derbi, Conte pregadit revulicionin tek Chelsea
Chelsea pėsoi njė disfatė tė rėndė nė derbin londinez me Arsenalin, duke konfirmuar se shtatori ėshtė njė muaj ferri pėr “blutė” e Londrės. Skuadra e Antonio Contes e ka shėnuar suksesin e fundit p...

KLASIFIKIMI I SUPERLIGES
# Skuadra MP W D L F A D P
1 Skėnderbeu Korēė 4 4 0 0 6 1 +5 12
2 Partizani Tirana 4 2 2 0 3 0 +3 8
3 Kukėsi 4 1 3 0 5 2 +3 6
4 Vllaznia Shkodėr 4 1 3 0 2 0 +2 6
5 Flamurtari Vlorė 4 1 1 2 6 4 +2 4
6 Tirana 4 0 4 0 2 2 +0 4
7 Laēi 4 0 3 1 0 1 -1 3
8 Luftėtari Gjir… 4 1 0 3 1 7 -6 3
9 Korabi Peshkopi 4 0 2 2 0 3 -3 2
10 Teuta Durrės 4 0 2 2 0 5 -5 2

NDESHJET E SUPERLIGES
Sun 25/09/16 Partizani Tirana 0 - 0 Tirana
Sat 24/09/16 Skėnderbeu Korēė 1 - 0 Luftėtari Gjir…
Sat 24/09/16 Flamurtari Vlorė 0 - 0 Teuta Durrės
Sat 24/09/16 Korabi Peshkopi 0 - 0 Vllaznia Shkodėr
Sat 24/09/16 Laēi 0 - 0 Kukėsi
Sun 18/09/16 Teuta Durrės 0 - 2 Partizani Tirana
Sun 18/09/16 Vllaznia Shkodėr 2 - 0 Flamurtari Vlorė
Sat 17/09/16 Tirana 2 - 2 Kukėsi
Sat 17/09/16 Skėnderbeu Korēė 1 - 0 Laēi
Sat 17/09/16 Luftėtari Gjir… 1 - 0 Korabi Peshkopi
Mon 12/09/16 Partizani Tirana 0 - 0 Vllaznia Shkodėr
Mon 12/09/16 Kukėsi 3 - 0 Teuta Durrės
Sun 11/09/16 Flamurtari Vlorė 5 - 0 Luftėtari Gjir…
Sun 11/09/16 Laēi 0 - 0 Tirana
Sun 11/09/16 Korabi Peshkopi 0 - 2 Skėnderbeu Korēė
Thu 08/09/16 Vllaznia Shkodėr 0 - 0 Kukėsi
Wed 07/09/16 Skėnderbeu Korēė 2 - 1 Flamurtari Vlorė
Wed 07/09/16 Luftėtari Gjir… 0 - 1 Partizani Tirana
Wed 07/09/16 Teuta Durrės 0 - 0 Tirana
Wed 07/09/16 Korabi Peshkopi 0 - 0 Laēi
Sat 01/10/16 Luftėtari Gjir… 14 : 00 Laēi
Sat 01/10/16 Kukėsi 14 : 00 Partizani Tirana
Sat 01/10/16 Vllaznia Shkodėr 17 : 00 Skėnderbeu Korēė
Sun 02/10/16 Teuta Durrės 14 : 00 Korabi Peshkopi
Sun 02/10/16 Tirana 17 : 00 Flamurtari Vlorė
Wed 12/10/16 Laēi 14 : 30 Partizani Tirana
Wed 12/10/16 Luftėtari Gjir… 14 : 30 Vllaznia Shkodėr
Wed 12/10/16 Flamurtari Vlorė 14 : 30 Kukėsi
Wed 12/10/16 Korabi Peshkopi 14 : 30 Tirana
Wed 12/10/16 Skėnderbeu Korēė 14 : 30 Teuta Durrės
Sun 16/10/16 Partizani Tirana 14 : 30 Flamurtari Vlorė
Sun 16/10/16 Kukėsi 14 : 30 Korabi Peshkopi
Sun 16/10/16 Tirana 14 : 30 Skėnderbeu Korēė
Sun 16/10/16 Vllaznia Shkodėr 14 : 30 Laēi
Sun 16/10/16 Teuta Durrės 14 : 30 Luftėtari Gjir…
Sat 22/10/16 Laēi 14 : 30 Flamurtari Vlorė
Sat 22/10/16 Luftėtari Gjir… 14 : 30 Tirana
Sat 22/10/16 Vllaznia Shkodėr 14 : 30 Teuta Durrės
Sat 22/10/16 Korabi Peshkopi 14 : 30 Partizani Tirana
Sat 22/10/16 Skėnderbeu Korēė 14 : 30 Kukėsi

KLASIFIKIMI I SUPERLIGES

 

Albania Online Portal
© Albania Online Online - AOL 2011
Some rights reserved :)
CFARĖ dhe KUSH JEMI? NA NDIQNI SHĖRBIME
Kush ėshtė Albania Online? Facebook Forumi
Privatėsia Veriu portal Posta mail
Tė drejtat Bėj Albania Online faqe fillestare Video
Kontakto Shto Albania Online favorite Lajme